Історія відділу рослинництва, первинного та елітного насінництва

Відділ рослинництва, первинного та елітного насінництва був створений у 2016 році в результаті реструктуризації Інституту сільського господарства Полісся НААН та об’єднання відділу рослинництва з лабораторією інтенсивних технологій вирощування зернових культур, відділу первинного та елітного насінництва з сектором садівництва, відділу льону з лабораторією оцінки якості, лабораторії селекції, лабораторії кормовиробництва.

За період з 2016 по 2021 рр. відділ очолювали: Ткачук В.П. (к.с.н.) 2016-2017 рр., Чернуський В.В. (к.с.н.) 2017-2018 рр., Ратошнюк В.І. (д.с.н., с.н.с.) 2018-2021 рр. За ці роки чисельний склад відділу змінився з 32 працівників      (в т.ч. 18 науковців, з яких 3 д.с.н., 6 к.с.н., 1 к.е.н.) до 11 (в т.ч. 9 науковців, з яких 2 д.с.н., 2 к.с.н., 1 к.е.н.)

Відділ первинного та елітного насінництва був створений в 1975 році зразу ж після утворення Інституту сільського господарства Нечорноземної зони УРСР. За всю історію свого існування відділ пройшов довгий і тернистий шлях становлення. Разом із зміною статусу установи, починаючи з дослідного поля (1936 р.) потім дослідної станції (початок шістдесятих років), він неодноразово змінював свою  назву, однак напрямок діяльності залишався незмінним – це веденням первинного та елітного насінництва сільськогосподарських культур придатних для поширення в природно-кліматичних зонах,  в яких розміщений Інститут разом із сіткою дослідних та базових господарств, в обсягах необхідних для проведення сортозаміни та сортооновлення в елітно-насінницьких господарствах  підпорядкованого регіону.

Науковий підрозділ з питань насінництва Житомирської обласної державної дослідної станції з 1963 по 1975 рік очолював кандидат сільськогосподарських наук Білик Іван Григорович. Цей підрозділ контролював роботу по веденню насінництва в елітно-насінницьких радгоспах «Чорнорудка», «Рихальське» та в дослідному господарстві «Нова Перемога», а також дослідному господарстві по місцю розміщення дослідної станції в селі Грозіно.

В зв’язку із створенням на базі Житомирської ОДДС в  1975 році Інституту сільського господарства Нечорноземної зони України було утворено  відділ первинного та елітного насінництва, який очолив і пропрацював до 1992 року кандидат сільськогосподарських наук Богатиренко Анатолій Казимович.

Відділ насінництва займався первинним насінництвом зернових культур, люпину, картоплі і багаторічних трав. Первинне насінництво озимої пшениці, ячменю та вівса вели Зайченко П.Г., Романенко Г.А., озимого жита і люпину – Солопан Л. П., картоплі – Попова Р.І. (к. с.-г. н.), Шевель Н.Х., багаторічних трав – П’ятницький Г.Н. (к. с.-г. н.). Виробництво насіння в первинних ланках насінництва в дослідному господарстві «Чорнорудка» проводив Піндак А.О. (к. с.-г. н.). Контроль за роботою дослідних господарств інституту з питань елітного насінництва  здійснював Білик І.Г. (к. с.-г. н.).

В 1980 році до дослідного господарства Інституту (с. Грозіно) було приєднано  радгосп «Зоря» з площею сільськогосподарських угідь 3,8 тис. га, в тому числі 3,1 тис. га  ріллі. В результаті такого об’єднання загальна площа землекористування дослідного господарства с. Грозіно становила 10815 га, з яких на частку сільськогосподарських угідь припадало – 7956 га, ріллю – 6357 га, луків – 531 та пасовищ 909 га.

Із збільшенням площі посіву зернових культур до 2349 га, а  картоплі до 265 га – зросла потреба в елітному насінні зазначених культур  для власних потреб господарства, а також виникла можливість  значно збільшити обсяги його виробництва для реалізації сільськогосподарським товаровиробникам. В 1981-1985 роках лише дослідне господарство інституту (с. Грозіно) реалізовувало щорічно від 1000 до 1300 тонн насіння озимих культур.

В ці роки у відділі працювало 10 наукових співробітників, із яких четверо були кандидатами сільськогосподарських наук, 4 лаборанти та 24 робітники.

З 1993 по 1996 роки  відділ насінництва очолював кандидат сільськогосподарських наук  Нетреба А.Г. В зв’язку з аварією на ЧАЕС частина співробітників підрозділу скористувавшись правом переселення виїхала в чисту від радіоактивного забруднення зону нашої держави (Солопан Л.П., Романенко Г.А.), а інша частина досягнувши власного пенсійного віку вийшла на пенсію (Попова Р.І., Шевель Н.Х., Зайченко П.Е., Богатиренко А.К.). В результаті такої ротації чисельний склад відділу скоротився, в підрозділі залишились Нетреба А.Г., Петиш Г.Н., Піндак А.О., Білик І.Г, - кандидати сільськогосподарських наук, чотири  наукові співробітники і шість лаборантів.

З 1996 по 2005 роки відділ насінництва очолював кандидат сільськогосподарських наук Ратошнюк І.Ю., у відділі працювали кандидати сільськогосподарських наук Нетреба А.Г., Ратошнюк В.І., та чотири наукових співробітники і лаборанти. За відділом закріплено 155 га ріллі на дослідній базі с. Грозіно та 109 га на дослідній базі «Чорторийське дослідне поле». На  цій площі щорічно вироблялося по 180-220 т оригінального та елітного насіння озимих зернових та ярих зернових і зернобобових культур. Крім того, вирощувалося по 100-200 т посадкового матеріалу картоплі.

З 2005 по 2016 роки відділ первинного та елітного насінництва очолював кандидат сільськогосподарських наук Ратошнюк В.І. У відділі працювало 2 кандидати сільськогосподарських наук, 3 наукові співробітники (Ратошнюк О.Г., Русс І.О., Меша К.В.) та 5 лаборантів. На період збиральних робіт та підготовки насіння залучалося додатково 4-6 робітників.

З метою забезпечення насінгоспів області у повній потребі елітним насінням, відділ насінництва співпрацював за угодами з дослідними господарствами інституту ДПДГ «Нова Перемога», ДПДГ «Рихальське»,       ДГ «Чорнорудка» та ДГ «Грозинське», а також із базовими господарствами Агрофірма Брусилів, ТОВ «Вега Агро» , СГП «Великохайчанське» та ін.

За всю історію існування,  науковцями Інститут сільського господарства Полісся НААН України виведено, а відділом первинного та елітного насінництва (нині відділом рослинництва, первинного та елітного насінництва) розмножено та здійснено впровадження у виробництво цілого ряду сортів сільськогосподарських культур, зокрема:

  • жита озимого – Житомирська тетра, Ніка, Клич, Фінал, Композитне, Фрактальне (РННС);
  • картоплі – Древлянка, Дзвін, Дарина, Рум’янка, Красень, Зоринка, Білявка;
  • пелюшки – Поліська 1, Звягельська, Древлянська, Вектор, Гранд;
  • люпину жовтого – Індустріальний, Лідер, Житомирський ювілейний;
  • люпину вузьколистого – Переможець, Грозинський 9, Олімп;
  • льону-довгунцю – Мрія, Персей, Світанок, Ліра, Журавка, Чароїд, Жайворонок (РННС), Ранок (РННС);
  • буркуну білого – Грозинський;
  • лядвенцю рогатого – Динамо, Ант;
  • пайзи – ВІК – 90, Лебедина, Лебедина -2;
  • серадели посівної – Іскорость, Ольгінська, Октябріна;
  • щириці – Поліський, Поліщук;
  • костриці червоної – Древлянська.

Розробки підрозділу, в основному, впроваджувались в елітно-насінницьких господарствах Житомирської області. Однак, відділ плідно працював з господарствами Чернігівської, Полтавської, Рівненської, Хмельницької, Вінницької, Львівської областей по питаннях поширення та впровадження у виробництво селекційних досягнень Інституту, а саме: озимого жита Клич, Ніка; картоплі  Древлянка, Дарина, Дзвін, Красень; пелюшки Поліська 1, Звягельська, Древлянська та цілого ряду інших кормових культур, про що свідчать акти виробничого впровадження.